Čo ovplyvňuje ceny nehnuteľností?

Zdražovanie nehnuteľností je nielen v súčasnosti často diskutovanou témou. Je prirodzené, že človek, ktorý nehnuteľnosť predáva, ju chce predať za čo najviac. Rovnako ako fakt, že kupujúci sa snažia zaplatiť čo najmenej. Čo všetko ale reálne ovplyvňuje ceny domov, bytov či pozemkov?

Najzákladnejším faktorom je pomer dopytu a ponuky. Ak dopyt prevyšuje ponuku, ceny stúpajú. V prípade, že ponuka prevyšuje dopyt, naopak klesajú. Konkrétnych vecí, ktoré ovplyvňujú dopyt a ponuku je množstvo. Poďme sa spolu pozrieť aspoň na tie najzákladnejšie.

Čo ovplyvňuje dopyt?

Medzi najvýraznejšie faktory, ktoré majú vplyv na dopyt, sú úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch. Niet sa čomu diviť. Ak si požičiame od banky napr. 100 000 €, pri splatnosti na 30 rokov a úrokovej sadzbe 1 % sa mesačná splátka pohybuje okolo 320 €. Pri rovnakých podmienkach a úrokovej sadzbe 5 % približne 540 €.

Kúpyschopnosť ľudí, a tým pádom aj dopyt, ovplyvňujú aj mzdy obyvateľstva a miera nezamestnanosti. Ak mzdy rastú a miera nezamestnanosti je nízka, dopyt je vyšší ako v opačnej situácii. Dopyt môže zvýšiť taktiež demografická situácia. V prípade, že sa do konkrétnej obce (prípadne mesta) viac ľudí chce prisťahovať ako odsťahovať, pocítia to občania na zvýšených cenách.

Čo ovplyvňuje ponuku?

Na ponuku nehnuteľností na trhu negatívne pôsobia najmä nedostatok stavebných pozemkov, komplikovaný a zdĺhavý proces výstavby, či nedostatok (a tým pádom aj stúpajúce ceny) stavebných materiálov. K nezdravému rastu a tzv. nafúknutiu realitnej bubliny určite prispievajú aj investičné nákupy. Ide o nákupy, keď budúci majiteľ nemá záujem v danej nehnuteľnosti bývať, kupuje ju len za účelom zisku, resp. uchovania hodnoty peňazí. Nehnuteľnosť je ďalej buď k dispozícii na prenájom, no v niektorých prípadoch ostáva aj prázdna. Priveľa takýchto investičných nákupov má negatívny vplyv na ponuku a tým pádom aj na rast cien.

V roku 2021 sme zažili značný rast cien. Hoci sa v blízkej dobe neočakáva výrazný pokles dopytu, rast cien z minulého roka nie je v dlhodobom horizonte udržateľný.

Autor článku: Tomáš Kotlaba

Zdroj foto: freepik.com

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité v súlade s pravidlami používania stránok a spracovania osobných údajov. Pravidlá používania stránok a spracovania osobných údajov