Online aukcia – ako na to?

Momentálne je trh s realitami v stave, kedy dopyt výrazne prevyšuje ponuku a často sa stáva, že na jednu nehnuteľnosť je hneď niekoľko záujemcov, ktorí sú pripravení ju ihneď kúpiť. Doteraz bolo zaužívané, že platilo kto príde prvý, prvý aj berie. Predávajúci bol spokojný, že predal rýchlo a za cenu, ktorú pôvodne chcel. No v skutočnosti ju pravdepodobne mohol predať aj za viac. A tu prichádza výhoda online aukcií.

Ak ste sa s niečím podobným ešte nestretli, určite bude Vaša prvá otázka, ako celý proces aukcie prebieha. Najprv samozrejme musia všetci záujemcovia nehnuteľnosť vidieť naživo. Po obhliadkach ich informujem, že je viacero vážnych záujemcov a kúpa bude prebiehať formou online aukcie, ktorej presný dátum a čas vedia v dostatočnom predstihu. Stanovím vyvolávaciu cenu, minimálne a maximálne prihodenie a čas trvania aukcie, ktorý je buď 30 alebo 60 minút. Môže ale ešte dôjsť k predĺženiu, ak niekto prihodí v posledných 5 minútach aukcie. Po uzavretí aukcie bude klient, ktorý dal najvyššiu ponuku kontaktovaný a ďalší priebeh cez rezervačnú a kúpnu zmluvu sa už potom nelíši od bežného predaja nehnuteľnosti.

Ďalšou prirodzenou otázkou je „V čom je to výhoda pre predávajúcich?“

Vďaka aukcii majú istotu že predajú svoju nehnuteľnosť za čo najlepšiu možnú trhovú cenu a nemusia sa tým pádom trápiť myšlienkami typu: „nemali sme to predať za viac?“, „čo ak by sme ešte počkali a dostali viac?“ a podobne.

Možno sa ale takisto zamýšľate nad tým, že výhoda aukcie pre predávajúceho je logická, pretože on dostane za svoju nehnuteľnosť viac ako pri bežnom predaji, ale je v tom celom aj nejaká výhoda pre kupujúcich?

Odpoveď je samozrejme áno. V realitnom obchode nezastupujem iba predávajúceho, ale moja pozícia je nazvaná sprostredkovateľ a preto sa snažím, aby bol celý obchod vyvážený pre obe strany. Vďaka aukcii si tým pádom môže aj kupujúci stanoviť svoj cenový strop, ktorý je ochotný za danú nehnuteľnosť zaplatiť a s čím sa cíti komfortne. V reálnom čase vďaka aukcii vidí aký je o nehnuteľnosť záujem a výherca vie, že dal presne toľko, aby vyhral a ani o euro viac a ten čo nevyhral aspoň vie, za koľko sa nehnuteľnosť predala a nemusí mať zlý pocit z toho, že mu niečo „ušlo“.

Filip Sylvestr, realitný špecialista

Zdroj foto: freepik.com

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité v súlade s pravidlami používania stránok a spracovania osobných údajov. Pravidlá používania stránok a spracovania osobných údajov