Dnes často diskutovaná téma.

V našich životoch je časté, že o niektoré veci sa zaujímame, už keď je neskoro zdravie, majetok, peniaze, dôchodok, inflácia.  V prírode je to všetko zariadené tak, že keď nastane v akýchkoľvek z týchto oblasti problém je to, už len reakcia na predošlé obdobie, na predošlú akciu.

Infláciu ovplyvňuje veľmi veľa faktorov , možno dva najväčšie faktory sú:

  • Politický vplyv – tlačenie peňazí, aby sa vyriešila akútna situácia, aktuálne problémy, potreby štátov – väčšinou bez ohľadu na to, čo to spôsobí v budúcnosti.
  • Obyvateľstvo – je špecifické chamtivosťou a strachom.

Chamtivosť sa prejavuje tým, že všetkého je všade dostatok ľudia bohatnú. Majú sa lepšie, zvyšujú svoju životnú úroveň. Kupujú statky, ktoré by si pred tým nemohli dovoliť kúpiť.

Okrem iného aj významne investujú napríklad do nehnuteľností za účelom ďalšieho zisku.

Ak ide o človeka ktorý svoj prebytočný kapitál investuje za účelom ďalšieho zhodnotenia je to v poriadku – môžeme povedať že takýto človek je INVESTOR.

Odhryznúť z koláča pri minimálnych úrokových sadzbách si chcú v tomto období všetci. Finančná gramotnosť obyvateľstva sa drží na bode mrazu a často padajú nesprávne finančné rozhodnutia.

Nadmerne sa zadlžujú rôzne príjmové časti  obyvateľstva, veľmi často aj nízkopríjmové obyvateľstvo. Kupujú si ďalšiu nehnuteľnosť na prenájom samozrejme bez vlastného kapitálu , bez prebytkov príjmu. V tomto prípade aj pri malej zmene úrokových sadzieb sa obyvateľstvo dostáva do finančných problémov – tu môžeme hovoriť, už len o špekuláciách, možno až gamblerstve, strachu, že sa mi nič z koláča neujde a o tom že stávkujem na budúci rast cien nehnuteľnosti. V tomto prípade to môže mať, až fatálne ekonomické následky.

V Biblii sa píše o 7 úrodných a 7 neúrodných rokoch. Všetci poznáme príbeh o 3 grošoch.

Buďme pri svojich rozhodnutiach finančne zodpovedný.

Ak sa necítite kompetentný urobiť zodpovedné rozhodnutie poraďte sa s finančným odborníkom.

Martin Lipták – regionálny riaditeľ

Zdroj foto: freepik.com

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité v súlade s pravidlami používania stránok a spracovania osobných údajov. Pravidlá používania stránok a spracovania osobných údajov